0 oy
önce Yiyecek / İçecek kategorisinde (270 puan) tarafından

Diğer hayvanlara nazaran keçi sütü ve peyniri çok pahalı.

Acaba bunun nedeni nedir?

1 cevap

+2 oy
önce (1.7k puan) tarafından
önce tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhabalar;

Keçinin beslenme statüsü inek ve koyuna nazaran daha farklıdır.

Örneğin; ineği ağırından koyunu ağılından hiç otlamaya götürmeden hazır yem ve saman ile besleyebilirsiniz. Ancak; keçi mutlaka otlamak gezmek ister. Otun yanında bayırlık alanda ağaç dallarından da yemek ister.

Keçi yetiştiriciliği yaz - kış yağmur - çamur aşırı zahmet ister.

Bu gün yağmur var, bu gün çok soğuk bu gün çok sıcak meraya götürmeyeyim denilemez ve her hava şartlarında ilgi ve emek ister.

Mesela çok sıcakta koyun otlamaz ve hep gölge arar. Ve bu zahmetli sıcakta yetiştiriciye bir zahmet kalmaz. Bir ağaç altına kapalı bir yer yapılır ve koyun orada havanın serin saatine kadar yatar.

İnek yetiştiriciliğide bir nev-i öyle. Kış aylarında ineği otlatacağınız boş bir anız tarla bulmanız zordur mecburen ağırında yazın hazırladığınız samanı ve extra hazır yem verirsiniz.

Oysa keçi sıcak soğuk sürekli gezer. Bir arı gibi her çiçekten bal alır misali otlayarak çok faydalı bir süt üretimi olur. Ayrıca; keçi çok inat ve titiz bir hayvandır. Bir başka hayvanın kokladığı otu kesinlikle yemez sürekli el değmemiş yiyecek arar ve bu nedenle gün boyu gezerek otlar.

İşte bu yüzden; hem yetiştirici tarafından zahmetli olması hemde keçi sütünü çok faydalı olmasından dolayı keçi sütü ve peyniri diğerlerine göre çok değerli olup daha pahalıdır.

Platform üzerindeki soru ve cevaplar kullanıcılara aittir.

...