0 oy
önce Hayvanlar Alemi kategorisinde tarafından
Tavuklara vitamin vermenin faydası nedir? Vitamin eksikliği yumurta verimini etkiler mi? Tavuklara hangi vitamin verilmeli?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

+1 oy
önce tarafından
önce tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Her canlının olduğu gibi tavuklarında vitamine ihtiyacı vardır.

Vitamin ve mineral vücutta düşük veya yetersiz olduğunda; halsizlik ve iştahsızlık gibi bir çok sorun ortaya çıkar. Tavuklardada vitamin eksikliği olduğunda en başta yumurta verimi başta olmak üzere bir çok sorun ortaya çıkacaktır.

Kanatlıların yemleme yani beslenme düzeni bozuk veya eksik olursa büyümede, yumurta verimi ve tüylenmede sorunlar ortaya çıkacaktır.

Tavuklara verilen yemlerde aşağıdaki besinler olmazsa olmazlardandır;

  1. Protein
  2. Karbonhidrat
  3. Vitamin
  4. Yağ
  5. Mineral
  6. Su​​​​​​​​​​​

Bu besin maddelerini açıklamak gerekirse;

  • Vitamin A: En temel vitaminlerdendir. Gelişim için gereklidir. Gözler için gerekli bir vitamindir.

Vitamin A eksik olursa tavuklar zayıflar, tüyleri kabarık hale gelir. Yumurta verimi ve kuluçka oranı düşer. Burun ve gözlerinde su akıntıları gelir. Göz kapakları birbirine yapışarak irin toplar ve müdahale edilmezse hayvanın kör olması ile sonuçlanır.

tavuklarda göz hastalıkları

Yukarıdaki resimde vitamin eksikliği nedeniyle gözdeki bozulmayı görüyorsunuz.

Vitamin A esksikliği yaşayan tavukların yumurtalarından çıkan civcivlerde yeterli Vitamin A almazlar ise onlarda gelişme sorunu yaşarlar.

Vitamin A eksikliği şu maddeler ile gözlemlenebilir; tüyleri kabarıktır, uyuşuk haldedir, bacak ve gagalardaki sarılık yok olmuştur, çoğu zaman uyuma pozisyonundadır, ibik ve sakallarda solma meydana gelmiştir. En önemliside Vitamin A eksikliği olan tavukların yumurtalarında kan lekeleri görünür.

Vitamin D: Tavukların vücütlerındaki kalsiyum ve fosfor bu vitamin ile meydana gelir.

Özellikle gaga ve kemik gelişimi için bu vitamin gerekir. Yumurta kabuğunun şekillenmesinde rolü büyüktür. Bu vitamin eksikse tavuklarda raşitima hastalığı görülür.

Raşitizma hastalığında tavukların kemikleri kolayca bükülür. Çünkü kemik yapısını oluşturan etken maddelerden kalsiyum eksiktir ve kemik gelişimini yitirmiştir.

Bu nedenle hayvanlar yürümekte zorluk çekerler. Kemikleri çabuk kırılır ve kaburga kemiklerinde nokta şekillerde kabarıklar vardır.

Diğer hayvanlar tarafında ezilme tehlikesi yaşar ve savunmasız olduğu için ölebilir.

Vitamin E: Kuluçka verimi için en önemlisidir. Bu vitamin eksik ise kuluçka çıkım oranı düşer. Horozlarda dölleme performansı düşer. Civcivlerde; beyinde yumuşaklık, başını kontrol etmede zorluk çeker ve öne - arkaya sağa - sola düşer. Ayaklarında gerilip bükülme görülür.

Deri altında su toplaması görülür. Karın boşluğunda su toplanır. İki bacağı açık pozisyonda olur.

Kaslarda güç kaybı ve boz çizgiler oluşur.

Vitamin K: Kan pıhtılaşmasını oluşturur. Meydana gelen yaralanmada, kanamayı durdurmak için oluşan pıhtı bu vitamin saysesinde oluşur. Bu nedenle civciv ve piliçlere gaga kesilmesinden önce mutlaka Vitamin K desteği sağlanmalı.

Vitamin B1: Bu vitamin yem gibi besinlerden alına karbonhidratı faydalı hale getiri. Bu vitamin eksikse felçler meydana gelir. Bacak kasları zayıflar ve hayvan yürüyemez hale gelir. Otururken ayaklarını büker ve ayaklarını arkaya çekerek yukarıya bakar. Zayıflar, tüyler kabarır ve ölür.

Vitamin B2: Bu vitamin özellikle civciv gelişiminde çok önemlidir. Vitamin b2 eksik olduğunda; hayvan zayıflar, kanatlar düşere, parmak uçları kıvrılır ve sürekli yatmak ister.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
5 gün önce Sağlık kategorisinde Nslhn tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
0 oy
1 cevap
4 ay önce Sağlık kategorisinde Nslhn tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4 ay önce Kültür & Sanat kategorisinde Nslhn tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
4 ay önce Yiyecek / İçecek kategorisinde Nslhn tarafından soruldu

503 soru

571 cevap

15 yorum

53 kullanıcı

Platform üzerindeki soru ve cevaplar kullanıcılara aittir.

...