+1 oy
önce Teknoloji kategorisinde tarafından
Kaçak akım rölesi nedir ne işe yarar?

Kaçak Akım Rolesi özellikleri ve fiyatları nedir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

+1 oy
önce tarafından
önce tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Kaçak Akım Rolesi

Kaçak Akım Rolesi, elektrik tesisatında faz ve nötr arasında oluşan akım farkının belirlenen seviyeye geldiği sırada devreye girerek elektrik kaçaklarına engel olan bir anahtardır. Bir elektrik tesisatında fazdan giren elektrik akımı, nötrden çıkar. Faz ve nötr arasında oluşan elektrik akım miktarı eğer elektrik devresinde herhangi bir kaçak yoksa eşittir. Akımın çeşitli nedenlerle iletken kısımlara geçmesi ile oluşan kaçak akım, elektrik tesisatına büyük zararlara yol açabilir, elektrikle çalışan cihazlarda büyük hasarlara neden olabilir. Elektrik devresinde kaçak oluşması halinde bu eşitlik bozularak fazdan giren akımın sadece nötr üzerinden değil, kaçak bölgeden de çıkmasına neden olur. Oluşan kaçak akım sonucunda faz ile nötr arasında denge bozularak istenmeyen sonuçlara yol açar. Kaçak akım rölesi bu noktada devreye girerek dengesizliği algılar ve oluşabilecek zararları engeller. Faz ve nötr arasındaki akım gücünü karşılaştırır ve belirlenen değerin üzerinde ise elektrik devresini keser.

Kaçak Akım Rölesinin Özellikleri

Sigortaya benzeyen bir görünüme sahip olan kaçak akım rölesi, dengesiz akım sonrası elektrik kesme işlemini ortalama bir saniyede gerçekleştirir. Elektriğin toprak hattı ile atılamadığı zaman ana bağlantıyı hızla kesen kaçak akım rölelerinin elektronik ve standart olarak iki çeşidi bulunur. Standart kaçak akım rölesi, elektronik rölelere göre daha sistematik çalışır. Fazdan giren akımı elektrik devresine sokarken nötr kısımda oluşan bir dengesizlik varsa hemen elektriği keser. Elektrik tesisatında yer alan kablo ve cihazların yalıtkan parçalarının zarar görmesini engellerken, yanlış yalıtım sonucunda iletkenlerin dışarıda kalması sonucunda oluşan kaçaklara karşı etkili bir koruma sağlar. Ev ve iş yerlerinde elektrik panosunun içinde yer alan ve sigorta girişlerine bağlanan kaçak akım rölesi, yangın koruma rölesi olarak da ana kolon hattına bağlanır. Yüksek direnç gücüne sahip toprak hattına bağlı kabloların başka bir yer ile temas etmesi halinde oluşan kaçak akımın elektrik tesisatından uzaklaştırılması zordur. 30 mA üzerine çıkan kaçak akım olumsuz sonuçlara yol açar. Bu tür durumların önüne geçebilmek için kullanılan kaçak akım rölesi, toprak hattı yani nötr ile boşaltılamayan akımı, ana bağlantıyı keserek olası yangın ve benzeri felaketlere engel olur.

Kaçak Akım Rölesinin Çalışma Sistemi

Kaçak akım röleleri, uluslararası standartlara göre 30 mA ile 300 mA olarak üretilir. Faz ve nötr arasındaki akım farkı 30 mA veya 300 mA değerini aştığı zaman röle otomatik olarak devreyi keserek güvenliği sağlar. Bu standartların uygulanmasının nedeni can ve mal varlığını korumaya yöneliktir. Aksi halde yangın çıkabilir, herhangi bir kaçaktan dolayı insanlar akıma kapılabilir. Akım belli bir seviyeye ulaştığı zaman insan vücuduna ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle elektrik tesisatı kurulumu sırasında kaçak akım rölesi kurulması önemlidir. Kaçak akım rölesinin çalışma sistemi, iki akım arasındaki farkı hesaplayan ölçüm transformatörü yardımı ile gerçekleşir. Aradaki farkın değerine göre ölçüm transformatörü üzerinde bir manyetik akım oluşur ve bu akım algılama bölümünü tetikleyerek elektromanyetik bobini harekete geçirir. Böylece kaçak akım rölesi devreye girerek ana kontakları açar ve faz ile nötr iletkenlerini birbirinden ayırır. Yani transformatör rölenin koruma değerini aştığını fark ettiğinde röle içindeki sigortanın atmasını sağlayarak elektrik bağlantısını keser. 300 mA değerinde röleler genel olarak fabrika gibi tesislerde kullanılırken 30 mA değerindeki röleler ev ve iş yerleri için uygundur. 300 mA değerindeki röleler binalarda merdiven boşluğu ve asansör boşluğuna bağlanırken, fabrikalarda ana şebekeden gelen elektrik tesisatına bağlanır. Ayrıca kaçak akım rölesi üzerinde bir test butonu bulunur. Bu buton sayesinde aldığınız rölenin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Test butonu, faz ve nötr arasındaki ölçüm transformatörünü yönlendirme yaparak bir kısa devre oluşturur ve cihazın çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayarak güvenli bir kullanım alanı sunar.

+1 oy
önce tarafından
Kaçak akım Role fiyatları 100 TL ile 250 TL arasında değişiyor.

Ayrıca kaçak akım rölesinin işlemini görebilmesi için binada topraklama olması gerekiyor.
0 oy
önce tarafından
Kaçak akım rolesi çok önemli bir şey. Örneğin sokakta çalışma esnasında kabloların kopması durumunda birleşme meydana gelirse eve 220 volt yerine 380 volt girebilir ve bu durumda kombinizin ana kartı başta olmak üzere bütün elektronik cihazlarınız yanabilir.

En büyük facia ise yangın çıkabilir.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
3 ay önce Teknoloji kategorisinde Tarık tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
10 ay önce Teknoloji kategorisinde suna tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
10 ay önce Teknoloji kategorisinde elanor34 tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
1 ay önce Teknoloji kategorisinde mehmetali tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap

503 soru

571 cevap

15 yorum

53 kullanıcı

Platform üzerindeki soru ve cevaplar kullanıcılara aittir.

...